پ

سخت گیری در اسلام ممنوع

سخت گیری در اسلام ممنوع آیه یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لاتُحَرِّمُوا طَیِّباتِ ما أَحَلَّ اللّهُ لَکُمْ وَ لاتَعْتَدُوا إِنَّ اللّهَ لایُحِبُّ الْمُعْتَدینَ(مائده ۸۷) ترجمه اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! چيزهاى پاكيزه را كه خداوند براى شما حلال كرده است، حرام نكنيد! و از حدّ، تجاوز ننماييد! زيرا خداوند متجاوزان را دوست نمی ‏دارد. شان نزول […]

سخت گیری در اسلام ممنوع

آیه

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لاتُحَرِّمُوا طَیِّباتِ ما أَحَلَّ اللّهُ لَکُمْ وَ لاتَعْتَدُوا إِنَّ اللّهَ لایُحِبُّ الْمُعْتَدینَ(مائده ۸۷)

ترجمه

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! چيزهاى پاكيزه را كه خداوند براى شما حلال كرده است، حرام نكنيد! و از حدّ، تجاوز ننماييد! زيرا خداوند متجاوزان را دوست نمی ‏دارد.

شان نزول

روزی پیامبر(صلی الله علیه وآله) درباره قیامت و وضع مردم در آن بیاناتی فرمودند ، این بیانات مردم را تکان داد ، به دنبال آن جمعی تصمیم گرفتند ، لذتها و راحتی های دنیا را بر خود حرام کنند و به جای آن به عبادت پردازند .
امیر مؤمنان علی(علیه السلام) سوگند یاد کرد که شب ها کمتر بخوابد و مشغول عبادت باشد .
«بلال» سوگند یاد کرد که همه روز ، روزه باشد .
«عثمان بن مظعون» قسم یاد کرد که آمیزش جنسی را با همسر خویش ترک گوید و به عبادت پردازد .
روزی همسر «عثمان بن مظعون» نزد «عایشه» آمد ، عایشه از وضع او متعجب شد و گفت : چرا به خودت نمی رسی
در پاسخ گفت : برای چه به خودم برسم ؟ همسرم مدتی است که مرا ترک کرده و رهبانیت پیش گرفته .
این سخن به گوش پیامبر(صلی الله علیه وآله)رسید ، فرمان داد همه مسلمانان به مسجد آمدند ، حضرت بر بالای منبر رفتند و فرمودند :
چرا بعضی از شما چیزهای پاکیزه را بر خود حرام کرده اید؟
من سنّت خود را برای شما می گویم هر کس از آن روی گرداند از من نیست ، من قسمتی از شب را می خوابم ، با همسرانم آمیزش دارم و همه روزها را روزه نمی گیرم .
من هرگز به شما دستور نمی دهم که مانند راهبه های مسیحی ترک دنیا کنید زیرا این گونه مسائل در آئین من نیست ، رهبانیت امت من در جهاد است (اگر می خواهید ترک دنیا گوئید چه بهتر که در راه سازنده ای همچون جهاد باشد . . . ) .
بر خود سخت نگیرید ، زیرا جمعی از پیشینیان شما بر اثر سخت گرفتن بر خود ، هلاک شدند .
آنها که سوگند یاد کرده بودند این امور را ترک کنند ، برخاستند و عرض کردند : ای پیامبر ! ما در این راه سوگند یاد کرده ایم وظیفه ما چیست؟

در این هنگام آیات فوق و چند آیه بعد از آن نازل شد و فرمود خداوند شما را به خاطر سوگندهایی که خورده اید مواخذه نمی کند

‼️یک نکته

سوگندی که «عثمان بن مظعون» خورده بود چون منافات با حق همسرش داشت مشروع نبود .
ولی در مورد سوگند حضرت علی(علیه السلام) درباره عبادت شبانه ، امر مباح و مجازی بود ، اگر چه از آیات استفاده می شود که بهتر این بود که چنین کاری به طور مستمر ادامه پیدا نکند .

البته این موضوع هیچ منافاتی با مقام عصمت حضرت علی(علیه السلام) ندارد ، چنان که نظیر آن را درباره پیامبر(صلی الله علیه وآله) نیز در سوره «تحریم»آمده ” یا أَیُّهَا النَّبِیُّ لِمَ تُحَرِّمُ ما أَحَلَّ اللّهُ لَکَ تَبْتَغی مَرْضاتَ أَزْواجِکَ

«ای پیغمبر ! چرا پاره ای از اموری که بر تو حلال است را به خاطر رضایت همسرانت بر خود حرام می کنی»؟

مجتمع دارالقرآن الکریم اصفهان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید